Blog
31.03.2021

Co byste měli vědět o chybovém hlášení kernel panic

 

Aby operační systém fungoval efektivně, měl by být synchronizován s různými jednotkami. Pokud se během provozu nezdaří některé z jednotek připojit, může dojít k selhání systému, případně se ztrátě dat. Jedním z takových systémových selhání může být tzv. kernel panic. Pokud operační systém interně narazil na závažnou chybu a nemohl ji opravit, implementuje bezpečnostní opatření známé jako „kernel panic“. Toto opatření zastaví chod systému, čímž jej ochrání před obrovskou ztrátou dat. Určitě všichni totiž známe situaci, kdy se systém najednou restartuje a naše práce je od posledního uložení ztracena.

 



 

Příčiny „kernel panic“

„kernel panic“ může být způsobena například těmito situacemi:

 

  • Nevhodný pokus operačního systému číst nebo zapisovat do paměti
  • Nesprávná instalace čipů RAM
  • Vadný mikroprocesor
  • Chyby malware nebo software
  • Poškození dat
  • Poškození pevného disku



Jak zjistit, zda jde o „kernel panic“?

Pojem „Kernel Panic“ se primárně používá u systémů založených na operačních systémech MAC OS X a UNIX. Ve Windows je známá jako „chyba obecné ochrany “ (general protection fault), „modrá obrazovka smrti“ (blue screen of death) atd. 

Jak detekovat “kernel panic” u každého z operačních systémů:

Mac

Ve verzi OS X 10.7 a jejích dřívějších verzích obrazovka vydá varovné hlášení a zčerná se zprávou k restartování. Ve verzi OS X 10.8 a jejích novějších variantách se systém jednoduše restartuje bez jakéhokoli varování a následuje zpráva s krátkým vysvětlením problému.



Linux

V systémech Linux se operační systém dokáže vypořádat se závažnou chybou a nadále běží jako Kernel Oops. Pokud nakonec k nestabilitě dojde a kernel panic nastane, zobrazí se černou obrazovka s kódem.



Windows

V systému Windows zmodrá obrazovka a zobrazí se zpráva o restartování počítače.



Odstraňování problémů s kernel panic

Při každém výskytu kernel panic je vytvořeno chybové hlášení. Pro běžného uživatele se jedná o nesrozumitelné informace, technici však mohou na jejich základě problémy efektivně diagnostikovat a vyřešit. 


Zde jsou nejčastější příčiny:

Problémy se software

Chcete-li diagnostikovat problémy se softwarem, je potřeba systém spustit v nouzovém režimu a načíst základní prvky operačního systému. Linux nouzový režim nemá, ale disponuje recovery partition. Pro systém Windows spustíte nouzovém režimu podržením klávesy F8 při restartování, zatímco v systému Mac musíte po uvítací znělce podržet klávesu Shift.

 

Jak řešit problémy se software?

 Udržujte svůj systém a software aktualizovaný

Pravidelně instalujte avizované aktualizace. Udržujte váš operační systém i software updatovaný, včetně ovladačů. Zjistěte programy, které se aktivují při spuštění, a deaktivujte ty, které jste nainstalovali krátce před výskytem kernel panik, poté je znovu povolte.



Využijte nástroj Obnovení systému

Při výskytu kernel panic budou ztraceny všechny neuložené změny. Pro jejich obnovu můžete použít Time Machine nebo Obnovení systému k vrácení do původního stavu, ve kterém systém byl než ke kernel panic došlo.



Problémy s hardware

Klíčem k efektivnímu vyhledání přesné příčiny kernel panic je identifikace posledních změn ve vašem systému, jejich deaktivace a pokus o opětovné spuštění jedné po druhé.




Hledejte chyby disku

Abyste zajistili, že chyby disku nezpůsobí kernel panic, musíte spustit software, který je součástí operačního systému vašeho počítače. Jakmile se počítač spustí a pokud dojde k jeho chybě, musíte spustit tzv. booting. Pro jeho spuštění stiskněte Command + R na Macu a F10 na Windows. Booting můžete provést z disku nebo USB.




Zkontrolujte RAM

Pokud jste nedávno upgradovali RAM ve vašem systému, zkontrolujte, zda je správně umístěna. Pro ověření, zda je příčinou problému paměť RAM, ji na zkoušku odpojte. Pokud se problém jeví jako vyřešený, je s vysokou pravděpodobností příčinou právě paměť RAM a je na místě kontaktovat prodejce pro reklamaci. 




Zkontrolujte “postranní uličky”

Nejčastěji jako příčinu problému podezříváme velké add-ons doplňky, ovšem problém může nastat i po pouhém připojení vadného USB. Takže doporučujeme prověřit i tuto periferní oblast.

 

Kernel panic není neobvyklým jevem a zažije ji občas téměř každý. Pokud ve vašem systému nenastávají komplikace pravidelně, pravděpodobně jsou způsobeny novou instalací nebo jinou nedávnou změnou v systému. Ovšem nejedná se o fatální chybu a lze ji poměrně lehce diagnostikovat a vyřešit.

 

CDN přesně pro vás

Other posts

#software

Co byste měli vědět o chybovém hlášení kernel panic

More informations
#software

Vše o CEPH

More informations
More posts
Kontakt

Kontakt