Blog
31.03.2021

Má cenu investovat do placeného SSL?

Většina podniků a vlastníků webových stránek v dnešní době již chápe důležitost ochrany webových stránek z důvodu narůstajících kybernetických hrozeb a útoků hackerů. Aby byly data a osobní údaje na webu chráněny, je jejich vlastníkům doporučováno aby v adrese URL používali protokoly HTTPS. To znamená, že adresy URL jsou zabezpečeny certifikátem SSL. V čem tato ochrana spočívá? Proč je SSL pro web důležitý? Jaké rozlišujeme různé formy SSL a jak se liší? Který z nich si vybrat?


Co je certifikát SSL?

Jednoduše řečeno, SSL funguje jako ochranný štít pro zabezpečení webu, který zajišťuje ochranu vlastníků webových stránek, aby chránili sebe i své uživatele. Například když provádíte bankovní transakci, informace, které posíláte online, procházejí různými systémy, než dorazí na cílový server. Důvěrné informace, jako jsou uživatelské jméno, heslo atd., proto mohou viditelné pro systémy, které jsou mezi vámi a serverem. Certifikát SSL právě tuto výměnu chrání. Šifruje důvěrné informace, které jsou odesílány online, a zpřístupňuje je v čitelném formátu pouze určenému příjemci, kterému vědomě zasíláte informace. 

Google označuje weby, které přijaly certifikát SSL, zobrazením písmen „https“ v adrese URL zeleně. Tak si můžete jednoduše vizuálně ověřit, že připojení ke konkrétní webové stránce je důvěryhodné a všechny důvěrné informace budou zabezpečeny.

 



 

Jsou certifikáty SSL pro web povinné?

Bezpochyby by odpověď na tuto otázku měla být „ano“. Pro všechny webové stránky by mělo být žádoucí chránit webové stránky před narůstající kreativitou hackerů. Integrace certifikátu SSL přináší následující výhody:

  • Zaručená ochrana dat, protože každý bit informací je šifrován
  • Chrání vaši identitu řádným ověřením
  • Vyšší věrohodnost webových stránek a lepší hodnocení vyhledávačů
  • Vyšší důvěra zákazníků
  • Webové stránky odpovídají standardům PCI/DSS

 

Přesvědčili jsme vás k certifikátu SSL pro váš web? Kontaktujte poskytovatele webhostingu a zkontrolujte, zda nabízí certifikáty SSL. Poté vás čeká výběr mezi dvěma formami certifikátu SSL:

 

Bezplatné SSL vs placené SSL 

Bezplatné SSL a placené SSL mají různé funkce, úroveň šifrování poskytovaného oběma certifikáty je stejná. Zde jsou základní rozdíly mezi nimi:

 

Možnosti ověření

Bezplatné SSL nabízí možnost ověření domény (domain validation), které zabezpečují ale pouze jednu doménu. Tím pádem poskytuje pouze základní úroveň ověření v rovině autentizace vlastnictví domény, ale už není ověřováno, kdo je jejím opravdovým vlastníkem. 

Placené SSL před vydáním certifikátu ověří totožnost vlastníka webu. Dále obsahuje certifikáty Extended Validation (EV) a Organization Validation (OV), které jsou vydávány až po důkladném ověření subjektu.



Doba platnosti certifikátu

Ověření bezplatného certifikátu SSL je omezeno na kratší dobu, zpravidla  30–90 dnů, což znamená, že jej budeme muset častěji obnovovat. Zatímco placený certifikát SSL je nabízen na dobu 1 nebo 2 let, což nám ušetří aktualizace a dlouhodobě udržujeme web zabezpečen. 



Jistota zákazníka

Bezplatné SSL postrádá důvěru zákazníka, protože není vydáváno renomovanou certifikační autoritou. Vyhledávače označují webové stránky, které přijaly certifikáty OV a EV, zobrazením písmen „https“ v adrese URL zelenou barvou. Díky tomu si může být návštěvník jistý, že připojení ke konkrétní webové stránce je důvěryhodné a informace budou zabezpečeny.



Zaručená zákaznická podpora

Placené SSL vydané certifikačními autoritami (CA) a retailery zaručují nepřetržitou zákaznickou podporu prostřednictvím telefonu, e-mailu nebo chatu. Bezplatné SSL nenabízí tak rychlou podporu a vlastníci webových stránek musí sami procházet web, aby našli optimální řešení případného problému.



Záruční reklamace

Pokud se na vašem webu něco pokazí, například dojde k nabourání dat nebo hackování, nikdo není zodpovědný za poškození stránek, pakliže je vybaven pouze bezplatným SSL. To neplatí v případě placených SSL, kde získáte pojistné krytí vzniklé ztráty. Výše pokrytí závisí na ceně vašeho SSL. Většinou platí přímá úměra, dražší SSL poskytuje vyšší záruku. 



Jak si vybrat ten správný SSL pro váš byznys?

Nyní když znáte funkce obou SSL, můžete zvolit jeho správnou formu. SSL s ohledem na vaše webové stránky a obchodní požadavky. Pokud máte jen jednoduché webové stránky nebo blogy, stačí zvolit pro bezplatné SSL, u takovýchto stránek vám případné omezení vadit nebude. Pokud vlastníte obchodní web nebo e-shop, který zahrnuje důvěrné informace, jako je číslo účtu, hesla k účtu, rozhodně doporučujeme placené SSL. Získáte  důvěru zákazníků a optimalizaci směnných kurzů. Ačkoli s placenými SSL musíte utratit trochu předem, určitě se vám tato investice vrátí.

 

CDN přesně pro vás

 

Other posts

More posts
Kontakt

Kontakt